streda 14. augusta 2013

Vedci oficiálne spájajú spracované potraviny s autoimunitnými ochoreniami

      

Moderná strava zo spracovaných potravín, stánky s rýchlym občerstvením a jedlá z mikrovlnky by mohli byť na vine za prudký nárast autoimunitných ochorení ako je roztrúsená skleróza, ďalej alopécia, astma a ekzém.
Tím vedcov z Yale University v USA a University of Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg v Nemecku, povedali, že nezdravé jedlo by mohlo byť čiastočne na vine.
"Táto štúdia je prvá, ktorá ukazuje, že prebytok rafinovanej a spracovanej soli môže byť jedným z ekologických faktorov, ktoré vedú k zvýšenému výskytu autoimunitných ochorení," uviedli.
Nezdravé potraviny v reštauráciách s rýchlym občerstvením, ako aj spracované potraviny v obchodoch s potravinami predstavujú najväčšie zdroje príjmu sodíka z rafinovanej soli.
The Canadian Medical Association Journal vyslal medzinárodný tím výskumníkov porovnať obsah soli v 2124 položkách zo zariadení rýchleho občerstvenia ako Burger King, Domino’s Pizza, Kentucky Fried Chicken, McDonald, Pizza Hut a Subway. Zistili, že priemerný obsah soli medzi týmito podnikmi sa líšil, ako aj medzi rovnakými výrobkami predávanými v rôznych krajinách.
Americké rýchle občerstvenia často viac ako dvojnásobne zaťažené soľou než v iných krajinách. Kým v mnohých krajinách vlády usilovne viedli kampane za verejné zdravie a legislatívou znížili množstvo rafinovanej soli, americká vláda nie je ochotná vytvoriť nátlak v tejto oblasti. To ponechalo možnosť pre potravinárske spoločnosti s rýchlym občerstvením slobodne šialene presáľať, hovorí MUDr. Norm Campbell, jeden z autorov štúdie a špecialista na krvný tlak z University of Calgary.

Mnoho nízkotučných potravín sa spolieha na soľ a to veľa soli kvôli chuti. Jeden balíček Marzetti KFC Light Taliansky dresing môže mať len 15 kalórií a 0,5 g tuku, ale tiež 510 mg sodíka teda asi 1,5 krát toľko ako jeden originálny recept na kuracie stehno. (Priveľa dobrého škodí ? Áno.)

Chlieb je č. 1 ako zdroj spotreby rafinovanej soli  v americkej strave podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Len jeden malý pečený 15 cm cesnakový bosniak z rýchleho občerstvenia - len chlieb, bez mäsa, bez syra, skrátka bez príloh -  1260 mg sodíka, teda rovnako veľa ako 14 prúžkov slaniny.

Ako rafinovaná soľ spôsobuje autoimunitné ochorenie

Tím vedcov z Yale University študoval úlohu pomocných T-buniek v tele. Tieto aktivujú a "pomáhajú" iným bunkám v boji proti nebezpečným patogénom ako sú baktérie alebo vírusy a v boji s infekciou.

Predchádzajúce výskumy naznačujú, že podmnožina týchto buniek - známa ako Th17 bunky - zohráva dôležitú úlohu aj vo vývoji autoimunitných ochorení.
V najnovšej štúdii vedci zistili, že vystavenie týchto buniek v laboratóriu do roztoku kuchynskej soli vyvolá u nich "agresívnejšie" správanie.
U myší kŕmených stravou s vysokým obsahom rafinovaných solí zaznamenali dramatický nárast počtu buniek Th17 v ich nervovom systéme, čo podporovalo zápaly.
Veľmi pravdepodobne viedli aj k ťažkej forme choroby, ktorá sa spája s roztrúsenou sklerózou u ľudí. 

Vedci potom vykonali bližšie skúmanie týchto účinkov na molekulárnej úrovni.

Laboratórne testy odhalili, že vystavenie soli zvyšuje hladinu cytokínov uvoľnených z Th17 buniek 10 krát viac, než je obvyklé. Cytokíny sú proteíny slúžia na odovzdávanie správ medzi bunkami.

Spoluautor štúdie Ralf Linker, z University of Erlangen-Norimberg, uviedol: "Tieto zistenia sú dôležitým príspevkom k pochopeniu roztrúsenej sklerózy a môžu ponúknuť nové ciele pre lepšiu liečbu tohoto ochorenia, pre ktoré v súčasnej dobe neexistuje žiadna liečba. "

Rozvinie sa, keď si imunitný systém pomýli myelín, ktorá obklopuje nervové vlákna v mozgu a mieche, s cudzím telesom.
Odlučuje myelín z nervových vlákien, čím narúša správy zaslané medzi mozgom a telom a spôsobuje problémy s rečou, zrakom a rovnováhou.

Ďalší z autorov štúdie, profesor David HAFLER, z Yale University, uviedol, že príroda zjavne nechcela, aby imunitný systém útočil na vlastné telo, a tak predpokladá, že svoju úlohu v tom zohráva vonkajší faktor.
Uviedol: "To nie sú choroby zlých génov samotných alebo choroby spôsobené prostredím, ale choroby vznikajúce zo zlej interakcie medzi génmi a prostredím.

"Ľudia boli geneticky vybraný pre podmienky v subsaharskej Afrike, kde nebola žiadna soľ. Je to jeden z dôvodov, prečo
určitý gén môže spôsobovať Afroameričanom oveľa väčšiu citlivosť na soľ.

"V súčasnej dobe západná strava má vysoký obsah soli, ktorý vedie k zvýšeniu krvného tlaku a možno aj auto-imunitným ochoreniam.
Skupina vedcov následne plánuje študovať úlohu, ktorú zohrávajú Th17 bunky v auto-imunitných ochoreniach, ktoré postihujú kožu.
"Bolo by zaujímavé zistiť, či sa u pacientov s psoriázou môžu zmierniť príznaky tým, že sa u nich zníži príjem soli," uviedli.

"Avšak vývoj autoimunitných chorôb je veľmi zložitý proces, ktorý závisí od mnohých genetických faktorov ako aj faktorov životného prostredia."
 

Držte sa dobrej soli

Rafinované, spracované a bielené soli sú problém. Soľ je dôležitá pre naše zdravie, a je najľahšie dostupným nekovovým minerálom na svete. Naše telá nie sú určené na príjem spracovaného rafinovaného roztoku chloridu sodného, pretože tento nemá žiadnu výživovú hodnotu. Avšak, keď je soľ naplnená desiatkami minerálov ako v ružových kryštáloch
Himalájskej kamennej soli alebo v šedej textúre Keltskej soli, naše telá ohromne prosperujú s ich začlenením do našej stravy.

"Tieto minerálne soli sú totožné s prvkami, z ktorých sú naše telá postavené a boli pôvodne nájdené v prvotnom oceáne, odkiaľ vznikol život," tvrdí Dr Barbara Hendelová, vedkyňa a spoluautorka
Water & Salt, The Essence of Life (Voda a soľ, esencie života). "Máme slané slzy a slaný pot. Chemické a minerálne zloženie našej krvi a telesných tekutín sú podobné morskej vode. Od počiatku života, ako nenarodené deti, sme uzatvorení vo vaku slanej tekutiny."

"Vo vode sa soľ rozpúšťa na minerálne ióny," vysvetľuje doktorka Hendelová. "Tieto vedú elektrické nervové impulzy, ktoré riadia pohyb svalov a myšlienkové procesy. Len prostý akt vypiť pohár vody, vyžaduje milióny inštrukcií, ktoré pochádzajú z minerálnych iónov. Sú potrebné aj k vyváženiu úrovne pH v tele."

Minerálne soli, hovorí, sú zdravé, pretože dávajú Vášmu telu rad minerálnych iónov potrebných na vyrovnávanie svojich funkcií, udržovania zdravia a liečenie. Tieto liečivé vlastnosti sú už dlhodobo uznávané v strednej Európe.
V meste Wieliczka v Poľsku je nemocnica vytesaná do soľnej hory. Astmatici a pacienti s pľúcnym ochorením a alergiami zistili, že im dýchanie vzduchu v soľných podzemných priestoroch pomáha zlepšiť príznaky v 90 percent prípadoch.Dr. Hendelová verí, že príliš málo minerálov, skôr než príliš veľa soli, môže byť na vine za zdravotné problémy.

Je to názor, ktorý opakujú aj iní akademici tak ako David McCarron, z
Oregon Health Sciences University v USA.

Hovorí, že soľ bola vždy súčasťou ľudskej stravy, ale to, čo sa zmenilo, je obsah minerálov v našich potravinách. Namiesto príjmu potravín s vysokým obsahom minerálov, ako sú orechy, ovocie a zelenina, sa ľudia sýtia minerálne "prázdnymi" spracovanými potravinami a šumivými nápojmi. 

Zdroj štúdie:

Toto je výsledok štúdie vykonanej Dr Markusom Kleinewietfeldom, profesorom Davidom Haflerom (obaja Yale University, New Haven a Broad Institute of Massachusetts Institute of Technology, MIT a Harvard University, USA), PD Dr. Ralfom Linkerom (Neurologické oddelenie, FN Erlangen), profesorom Jensom Titzem (Vanderbilt University a Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, FAU, University of Erlangen-Norimberg) a profesorom Dominikom N. Mullerom (Experimental and Clinical Research Center, ECRC, v spoločnej spolupráci medzi Max-Delbruck Centrum pre molekulárnej medicíny, MDC, Berlíne, a Charité - Universitätsmedizin Berlín a FAU) (
Nature) *. V auto-imunitných ochoreniach imunitný systém napáda zdravé tkanivo miesto boja s patogénmi.

preložené z originálu: Scientists Officially Link Processed Foods To Autoimmune Disease
translated from original: Scientists Officially Link Processed Foods To Autoimmune Disease


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára