Ameen Bee povedala, že jej lekár nevysvetlil, že sa zúčastnila v liekovej štúdii. |
Farmaceutickí otroci
Lekárske testy pre Západ
Sú pokusnými králikmi pre naše lieky: Západné farmaceutické spoločnosti nechávajú testovať lieky v rozvojových krajinách ako je India, Bangladéš, Čína a Afrika. Väčšinou bez akéhokoľvek vzdelania a znalostí o pokusoch, preberajú riziko na konci najchudobnejší z chudobných. Pre zisk farmaceutického priemyslu môžu zaplatiť svojimi životmi.
"Som chorá, ale nemám peniaze na zaplatenie svojho lekára alebo lieky. Tu by mi aj tak nepomohol, " vraví Ameena z Pithampur. To čo údajne nevedela: lieky, ktoré dostala, ešte neboli pre liečenie jej choroby povolené. .Ameena bola súčasťou pokusu veľkej zahraničnej farmaceutickej firmy. O tom tiež nevedela. Veľké farmaceutické spoločnosti prevádzkujú svoje testovacie série už roky v rozvojových krajinách, ako je Bangladéš, India, Čína a Afrika. Pre mnoho ľudí v rozvojových krajinách sú tieto pokusy jediná šanca, ako dostať lekársku starostlivosť.
Žiadne poučenie o rizikách |
Bhimaji Jatav hovorí, že si vezme každý liek, ktorý mu jeho lekár dá.
Ak sa informujete u farmaceutickej spoločnosti, potom budete odkázaní na politiku a právne predpisy pre štúdiu liekov. Všetko je po právnej stránke správne, pacienti boli informovaní o svojej účasti na pokuse a podpísali formulár súhlasu. Ale mnoho miestnych pacientov a ich rodiny vravia niečo iné. V žiadnom momente neboli informovaní, že lieky, ktoré im boli vtlačené do ich rúk od lekára, neboli ešte povolené, a že sa oni samí zúčastňujú štúdie. Tiež im neboli objasnené možné riziká a nežiaduce účinky.
Ruleta s ľudskými životmi. Rovnako informuje aj Kamla Bai z indického mesta Indore. Jej manžel Mannalal zomrel pred tromi rokmi , ktorý bol pre ochorenie srdca liečený v štátnej nemocnici. Rodina si stále pamätá, že lekár dal Mannalal-ovi tablety, drahé lieky zo zahraničia. Ale ktoré presne, už Kamla Bai nevie. Ako sa ukázalo, jej manžel sa zúčastnil liekovej štúdie západnej farmaceutickej spoločnosti. Kamla Bai hovorí, že ani ona, ani jej manžel si neboli vedomí štúdie. Avšak, koncern oznámil, že boli predložené a podpísané formuláre súhlasu a aj nezávislé vyšetrovanie by preukázalo, že Mannalal-ova smrť nemá nič spoločné so pokusom. O niekoľko rokov neskôr už nie je možné dokázať opak.
Všetko, čo zostalo Kamla Bai a jej synovi od svojho manžela a otca Mannalal Pachpere je táto fotografia.
|
Dokument o farmaceutickom priemysle a ich otáznych praktikách testovať lieky v zahraničí natočili Rebecca Gudisch und Benjamin Best. Odvysielané 9. augusta 213 na TV 3SAT.
preložené z originálu:
VIDEO:
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára